You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

EMG

نحوه کارکرد EMG (الکترومایوگرافی)

الکترومیوگرافی (EMG) یک روش تشخیصی برای ارزیابی سلامت عضلات و سلول‌های عصبی است که آن‌ها را کنترل می‌کنند (نورون‌های حرکتی). نتایج EMG می‌تواند اختلال عملکرد عصبی، عملکرد عضلات یا مشکلات انتقال عصب به عضله را نشان دهد. نورون‌های حرکتی سیگنال‌های الکتریکی را که باعث انقباض عضلات می‌شوند، منتقل می‌کنند. EMG از الکترود برای ترجمۀ این سیگنال‌ها به نمودار، صدا یا داده‌های عددی استفاده می‌کند که توسط متخصص تعبیر می‌شود.

در طول ثبت EMG به روش تهاجمی، الکترود سوزنی که مستقیماً در عضله وارد می‌شود، فعالیت الکتریکی موجود در آن عضله را ثبت می‌کند. یک مطالعه هدایت عصبی، بخش دیگری از EMG، از الکترودهای چسبنده اعمال شده بر روی پوست (الکترودهای سطحی) برای اندازه گیری سرعت و قدرت سیگنال‌هایی که بین دو یا چند نقطه حرکت می‌کنند، استفاده می‌کند.

اگر علائمی وجود داشته باشد كه ممكن است نشانگر اختلال عصبی یا عضلانی باشد، پزشك شما ممكن است EMG را تجویز کند. چنین علائمی ممکن است شامل موارد مورمور شدن بی‌حسی ضعف عضلانی درد یا گرفتگی عضله انواع خاصی از درد اندام باشد

نتایج EMG اغلب برای کمک به تشخیص یا رد شرایطی مانند:

  • اختلالات عضلانی مانند دیستروفی عضلانی یا پلی مایوزیت (التهاب عضلات)
  • بیماری‌های موثر بر ارتباط بین عصب و ماهیچه، مانند میاستنیا گراویس
  • اختلالات اعصاب خارج از نخاع (اعصاب محیطی) مانند سندرم تونل کارپال یا نوروپاتی محیطی
  • اختلالاتی که بر سلول‌های عصبی حرکتی مغز یا نخاع تأثیر می‌گذارد مانند اسکلروز آمیوتروفیک جانبی یا فلج اطفال
  • اختلالاتی که بر ریشه عصب تأثیر می‌گذارد مانند دیسک فتق در ستون فقرات
  • خطرات
  • EMG یک روش کم خطر است و عوارض آن نادر است، به خصوص روش غیر تهاجمی با الکترودهای سطحی. البته خطر ابتلا به خونریزی، عفونت و آسیب عصبی در جایی که یک الکترود سوزنی وارد شود وجود دارد. وقتی عضلات در امتداد دیواره قفسه سینه با الکترود سوزنی معاینه می‌شوند، احتمال بسیار کمی وجود دارد که می‌تواند باعث نشت هوا در ناحیه بین ریه‌ها و دیوارۀ سینه شود و باعث پنوموتوراکس (کلپس ریه) شود.

EMG

چگونه برای ثبت EMG آماده می‌شوید؟

قبل از عمل

احتمالاً از شما خواسته می‌شود كه برای این عمل لباس بیمارستانی پوشیده و روی میز معاینه دراز بكشید. برای آماده‌سازی، متخصص مغز و اعصاب یا یک تکنسین، بسته به جایی که علائم عضله‌ای را حس می‌کنید، الکترودهای سطحی را در نقاط مختلفی روی پوست شما قرار می‌دهند. یا متخصص مغز و اعصاب ممکن است الکترودهای سوزنی را در مکان‌های مختلف، بسته به علائم شما قرار دهد.

در طول عمل

هنگامی که ثبت در حال انجام است، الکترودهای سطحی به یکباره جریان الکتریکی کوچکی را منتقل می‌کنند که ممکن است شما به عنوان یک سوزش یا اسپاسم احساس کنید. الکترود سوزنی ممکن است باعث ناراحتی یا درد شود که معمولاً اندکی پس از برداشتن سوزن به پایان می‌رسد. در طول EMG سوزنی، متخصص مغز و اعصاب ارزیابی می‌کند که آیا در حالت استراحت عضله فعالیت الکتریکی خودبخودی وجود دارد (فعالیتی که در بافت عضله سالم وجود ندارد) و میزان فعالیت وقتی کمی عضله را منقبض می‌کنید. او در مورد زمان استراحت و منقبض کردن عضله به شما دستورالعمل می‌دهد. بسته به اینکه چه اعصاب و عصبی را معاینه می‌کند، ممکن است از شما بخواهد در هنگام امتحان موقعیت‌های خود را تغییر دهید. اگر در هر زمان در طول ثبت، احساس ناراحتی یا دردی غیر معمول کردید، می‌توانید بخواهید که استراحت کوتاهی داشته باشید.

EMG-test

بعد از عمل

ممکن است در جایی که الکترود سوزنی در عضله شما وارد شده باشد، کبودی موقتی و جزئی را داشته باشید. این کبودی معمولا طی چند روز محو می‌شود. متخصص مغز و اعصاب نتایج آزمون شما را تفسیر می‌کند و گزارش تهیه می‌کند. پزشک معالج اصلی شما یا پزشکی که EMG را تجویز کرده است، با شما درمورد گزارش صحبت خواهد کرد. امروزه از الکترومایوگرافی در صنعت‌های دیگری هم استفاده می‌شود که می‌تواند شروعی برای کنترل اجسام از راه دور باشد. بدین صورت که با خواندن سیگنال‌های اعصاب حرکتی عضلات و ارسال به جسمی که قصد جابجایی آن را دارند، منجر به انواع حرکت بر روی آن می‌شوند.

گرد آوری: یاسمن سبحانی


نظر شما در مورد مقاله :ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی
ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی