You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

بیونانوتکنولوژی

گرایش های مهندسی پزشکی (بیونانوتکنولوژی)

فناوری بیونانوتکنولوژی در واقع کاربرد نانوتکنولوژی در زمینه بیولوژیکی است. شیمیدان‌ها، فیزیکدان‌ها، زیست‌شناسان هر کدام نانوتکنولوژی را شاخه‌ای از خود می‌دانند و همکاری‌هایی که هریک به طور مساوی در آن سهیم هستند، مشترک است. که نتیجه همکاری آن‌ها زمینه ترکیبی نانوبیوتکنولوژی است. بیونانوتکنولوژی به تنهایی با فرآیندهای متابولیکی و سایر فرآیند‌های متابولیکی و فرآیندهای فیزیولوژیکی سرکار دارند که ترکیب آن ها با نانوتکنولوژی می‌تواند در سبک زندگی انسان تاثیر به خصوصی بگذارد. اگرچه تاکنون ادغام نانومواد با زیست‌شناسی منجر به توسعه دستگاه‌های تشخیصی، ابزارهای تحلیلی و مواد مخدر شده است، اما بیونانوتکنولوژی هنوز در ابتدای راه خودش است.

کاربردهای بیونانوتکنولوژی در پزشکی:

فناوری نانو در پزشکی حوزه وسیعی است که شامل تشخیص بیماری، تحویل داروهای خاص و هدف‌گیری و تصویربرداری مولکولی است. نظارت پزشکی برروی سیگنال‌های حیاتی، مطالعات بیوفیزیکی، الکترودهای قابل کاشت، ضربان‌سازها، تحریک اندام‌ها و ... کاربردهای دیگر بیونانوتکنولوژی هستند. توسعه یک سیستم بیونانوالکتریک که فعالیت آنزیم ها را تحریک می کند، شبکیهٔ مصنوعی چشم برای دیدن رنگ‌ها، دستگاه تنفسی مبتنی بر نانو مواد، نانو ژنراتور برای تامین نیروگاه‌های زیست‌پایدار و... جزء جدیدترین دستاوردهای این رشته هستند. پروژه‌های بسیار زیادی مانند استفاده از زنجیرهٔ نانو کربنی برای تحریک سلول‌های بنیادی عصبی، فناوری نانو برای تحریک مغز و ... درحال تحقیق است که در آینده اخبار بسیار زیادی در این حوزه خواهید شنید.

بیو نانو ماشین‌ها:

مهم‌ترین زمینه بیونانوتکنولوژی، بیونانوماشین‌ها هستند؛ این ماشین‌ها، ماشین‌هایی در ابعاد نانومتر هستند. از خصوصیات خوب آن‌ها می‌توان به عنوان حسگرهای نوری یا آنتی‌بادی استفاده کرد. با ایجاد پیوند بین دنیای نانویی بیوماشین‌ها و دنیای ماکرویی کامیپیوترها می‌توان امکان حسگری و بررسی وقایع نانویی را در بدن به وجود آورد.

بررسی بیونانوتکنولوژی در ایران :

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد قابل پژوهش است. دوره کارشناسی ارشد نانوبیوتکنولوژی دوره‌ای آموزشی و پژوهشی است که در طی آن مجموعه‌ای از اصول، علم و فنون در زمینهٔ بیونانوتکنولوژی، سامانه‌های زیستی، روش‌های آنالیز سطوح و نانو ساختار و ... ارائه می‌شود.

برخی دروسی که در دورهٔ کارشناسی ارشد ارائه می‌شود:

  • زیست‌حسگرها
  • سلول‌های بنیادی و کاربردهای آن‌ها
  • طراحی آزمایش‌ها
  • آنالیز آماری
  • مهندسی پروتئین
  • بیوانفورماتیک
  • فناوری آنزیمی
  • زیست‌فناوری مولکولی
نانوماشین ها

بیونانوتکنولوژی میان رشته‌ای بوده و زمینهٔ بسیار نوین در عرصه علم و فناوری در سطح جهان محسوب می‌شود. فارغ‌التحصیلان این دوره به خوبی توانایی ادامه تحصیل در رشتهٔ بیونانوتکنولوژی در مقطع دکتری و هدایت و انجام پروژه‌های پژوهشی در بخش‌های صنعتی و تجاری مربوطه را خواهند داشت.


نظر شما در مورد مقاله:ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی
ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی