You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

ربات داوینچی

ربات داوینچی

سیستم جراحی داوینچی یک سیستم جراحی رباتیک است که برای تقویت عملکرد جراح و نیز اعمال آسیب کمتر به بیمار از آن استفاده میشود. سازمان جهانی دارو (FDA) اجازه استفاده از این سیستم جراحی را برای پزشکان آموزش دیده برای عمل های لاپاراسکوپی، جراحی قلب، زنان و زایمان، سر و گردن و قفسه سینه را صادر کرده است. این دستگاه رباتیک دارای حساسیت مصنوعی است که می تواند برای انجام برنامه های مختلف، جا به جایی و موقعیت یابی، برای انجام طیف گسترده ای از کارهای جراحی برنامه ریزی شود.

در هنگام استفاده از سیستم جراحی، جراح دور از بیمار قرار می گیرد و ابزارهای جراحی را با کنترل از راه دور کنترل می کند. ربات داوینجی تعامل بین جراح و تخت بیمار را با از بین بردن لرزش ها و مقیاس گذاری ، تمام حرکات را به میزان دلخواهی افزایش می دهد.

ربات داوینچی رباتی چند مفصل است که قادر به انجام طیف کاملی از حرکت ها و مانورهای پیجیده است که با ابزارهای لاپاراسکوپی دشوار خواهد بود. در ربات داوینچی یک بازوی مکانیکی کنترل دوربین را بر عهده دارد و هم زمان با حرکت دست حرکت می کند. ربات داوینچی شامل سیستم کنترل، سیستم بینایی و سیستم کنترل بیمار است.

در سیستم کنترل جراح جدا از بیمار و به طور معمول در همان اتاق قرار دارد. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که جراح را از نظر موقعیت ارگونومیکی در حالت ایده آلی قرار میدهد که بتواند بیشترین کنترل را بر روی بیمار داشته باشد. سیستم بینایی ربات داوینجی شامل پردازنده، مانیتور، منبع نور و سایر تجیهزات مرتبط با آن است. در حال حاضر بیش از 50 دستکاه وحود دارد که می تواند به بازو های داوینچی متصل شود و در صورت نیاز جا به جا شوند.

بازوهای ربات داوینچی

اهیمیت وجود ربات داوینچی:

  • عمل با جراحت بسیار کمتر
  • کاهش مدت اقامت در بیمارستان
  • درد کمتر
  • بازگشت سریع تر اندام و از سرگیری سریعتر فعالیت های بدن نسبت به عمل های یاز

ربات داوینچی از زمان انتشار نسخه اصلی در سال 2000 و تایید آن به وسیله سازمان FDA هر ساله در حال تکامل است. نسخه S در سال 2006 و Si در سال 2009 و Si-e در سال 2010 منتشر شدند. در تاریخ 6 آپریل 2014 جدیدترین سیستم داوینچی (داوینچی Xi) توسط FDA تایید شد. داوینچی Xi دارای بازوهای نازک تری است که امکان حرکت را بیشتر میکند و قرار گیری دوربین را در موقعیت های بهتری فراهم می سازند.

براساس گزارش های سالانه 2585 سیستم داوینچی در سراسر دنیا وجود دارد که 1878 دستگاه از آن در آمریکا، 416 دستگاه از آن در اروپا و 291 مورد در نقاط دیگر جهان قرار دارند. در سال 2013 تقریبا 523000 عمل با دستگاه داوینچی انجام شد که در مقایسه با سال های گذشته روند کاملا صعودی داشته است.

قیمت ربات داوینچی در سال 2013 1.75 میلیون دلار بود، هزینه خدمات سالیانه تقریبا 150 هزار دلار و هزینه های اضافی برآورد شده در مقایسه با عمل باز 1600 دلار بود. که البته شرکت های بیمه به طور کامل هزینه های این ربات را پوشش می دهند.

بر اساس شواهد موجود میتوان نتیجه گرفت که سیستم جراجی داوینچی یک سیستم قابل قبول بالینی اما پرهزینه است.


نظر شما در مورد مقاله :ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی
ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی