You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

بیوالکتریک

گرایش های مهندسی پزشکی (مهندسی ژنتیک)

از مهندسی ژنتیک برای دستکاری مستقیم DNA و تغییر عملکرد آن ها استفاده می‌شودد. این ممکن است به معنای تغییر جفت پایه‌های DNA ( CG-AT) باشد و یا حذف یک ناحیه از DNA و یا حتی معرفی نسخه اضافی از یک ژن باشد. مهندسی ژنتیک را می‌توان به طور کلی شامل تکنیک‌هایی دانست که باعث بروز یک صفت خاص در یک جاندار شده و یا منجر به تولید یک محصول به شیوه های غیر طبیعی می‌شود. اولین ارگانیسم ژنتیکی در سال 1973 ایجاد شد.

مهندسی ژنتیک در زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شود از تکامل یک ویروس تا جهش ژنتیکی یک گوسفند و یا تکامل ارزش غذایی گیاهان و افزایش قدرت دفاعی آن‌ها در مقابل هجوم آفات. در مجموع باید گفت هیچ مسئله ای وجود ندارد که ژنتیک در آن تاثیر نداشته باشد، از کلیه بیماری ها گرفته تا همه جانوران و گیاهان که در آن ها اصلاح نژادی صورت گرفته است.

برای توضیح بهتر روند استفاده از مهندسی ژنتیک چند مثال را با هم مورد بررسی قرار می دهیم :

پروتئینی که به کنترل قند خون کمک می کند :

به طور معمول انسولین در لوزالمعده تولید می شود اما در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 مشکلاتی در تولید انسولین وجود دارد. بنابراین افراد دیابتی برای کنترل سطح خون خود مجبور به تزریق انسولین هستند.

مهندسان ژنتیک برای تولید نوعی انسولین که بسیار شبیه به انسولین خود بدن است از مخمر و باکتزی هایی مانند E.COLI استفاده کرده اند. این انسولین اصلاح شده که "هومولین"(humulin) نام گرفت در سال 1982 برای استفاده انسانی مجوز گرفت .

"قند خون ، اندازه گلوکز موجود در خون انسان یا حیوان است. بدن انسان قادر است تا از طریق عمل هموستاز میزان قند خون را کنترل کند."

بیماری آلزایمر :

گونه ای از کرم ها به نام "نماتُد(Nematod)" تنها در سیستم عصبی خود دارای 300 سلول هستند، این گونه کرم ها مدل بسیار ساده ای برای مطالعه بیماری آلزایمر هستند. همچنین باتوجه به اینکه این کرم تقریبا شفاف است هنگامی که سلول های عصبی آن ها با پروتئین فلئورسنت سبزرنگ (GFP) نشانه گذاری می شود میتوان محل و محل، فعالیت و ساختار ژن ها را به خوبی در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار داد.

ماده های ژنتیکی این کرم به راحتی می تواند از نظر ژنتیکی اصلاح شوند و پروتئین های خاصی که محققان میخواهند را تولید کنند. در انسان ژن APP پروتئین مشخص می کند که فرد مبتلا به آلزایمر است یا خیر.بنابراین به منظور بررسی آلزایمر محققان از نظر ژنتیکی سلول های عصبی کرم را به گونه ای طراحی کردند تا ژن APP را در خود جای دهند. در واقع "به کرم آلزایمر دادند"

با نشانه گذاری پروتئین APP تولید شده در کرم میتوان مشاهده کرد که تمام سلول هایی که با APP ارتباط برقرار کرده اند با بزرگ شدن کرم مردند! محققان سپس توانستند پیشرفت بیماری آلزایمر در کرم را زیر نظر بگیرند و به با استفاده از یافته های خود درباره آلزایمر کرم، آلزایمر در انسان را نیز مورد کنترل قرار دهند .

علم ژنتیک در ایران :

علم ژنتیک در ایران هنوز در ابتدای راه است و باید بسیار تلاش کرد تا کمی و کاستی ها در این زمینه جبران شود، البته در ایران تحقیقات محدودی نیز صورت میگیرد، سازمان های مختلفی مانند جهاد کشاورزی، وزارت علوم و انستیتو پاستور در این حوزه فعالیت میکنند .برای کسانی که در ایران فارغ التحصیل این رشته هستند در حال حاضر پیدا کردن کار کمی سخت است و کسانی که در این رشته در ایران فعالیت میکنند بیشتر به خروج از کشور فکر می کنند.

در ایران کارشناسی ارشد ژنتیک هم در وزارت علوم و هم در وزارت بهداشت وجود دارد. داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ژنتیک با اطلاع از تفاوت های دو کنکور یکی را انتخاب می کنند.رشته ژنتیک انسانی وزارت بهداشت، شاخه ای از علم است که به بررسی ژنوم انسان در زمینه بررسی بیماری های ژنتیکی و شناسایی جهش ها، ژنتیک جمعیت، ژنتیک سرطان و جنبه های مولکولی و بیوشیمیایی ژن ها می پردازد . براساس قوانین وزارت بهداشت طرح نیروی انسانی در این رشته اختیاری می باشد ولی ورود به مقطع دکتری اجباری است .

ولی ژنتیک وزارت علوم بر خلاف رشته ژنتیک انسانی که ژنوم انسانی را مورد مطالعه قرار میدهد ژنتیک را در سطح گسترده تری یعنی تمام موجودات زنده یررسی می کند .


نظر شما در مورد مقاله :ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی
ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی