You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

ونتیلاتور

نحوه کارکرد ونتیلاتور

شما ممکن است یک ایدۀ کلی در مورد یک دستگاه تهویه پزشکی داشته باشید. این دستگاه برای کمک به بیمارانی که قادر به تنفس نیستند طراحی شده است.دستگاه تهویه یا ونتیلاتور، دستگاهی است که از تنفس پشتیبانی می‌کند. به آن دستگاه تنفس نیز گفته می‌شود. این دستگاه‌ها عمدتاً در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هواکش‌ها اکسیژن را وارد ریه‌ها می‌کنند، دی‌اکسیدکربن را از بدن خارج می‌کنند، به بیمار کمک می‌کنند تا راحت‌تر نفس بکشند و برای افرادی که تمام توانایی تنفس خود را از دست داده اند، تنفس را انجام می‌دهند. دستگاه تنفس معمولاً برای دوره‌های كوتاهی استفاده می‌شود، مانند عمل جراحی وقتی كه تحت بیهوشی عمومی قرار دارید یا در طول درمان بیماری جدی ریه یا شرایط دیگری كه بر تنفس طبیعی تأثیر می‌گذارد. برخی از افراد ممکن است از شرایطی رنج ببرند که در مدت زمان طولانی یا حتی تا آخر عمر نیاز به استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع داشته باشند.

ونتیلاتور چگونه کار می‌کند؟

ونتیلاتور برای فشار هوای ریه‌ها از دو روش استفاده می کند. روش اول به عنوان فشار مثبت شناخته می‌شود. یک بیمار معمولاً هوا را به تنهایی بیرون می کشد، اما گاهی اوقات ونتیلاتور نیز این کار را برای آنها انجام می‌دهد. میزان اکسیژن مورد نیاز بیمار را می توان از طریق مانیتور متصل به دستگاه هواکش کنترل کرد. اگر وضعیت بیمار به خصوص حساس باشد، مانیتور تنظیم می شود تا زنگ خطر را به مراقب ارسال کند، که نشان دهندۀ افزایش فشار هوا است. این دستگاه با وارد کردن اکسیژن به ریه‌ها و خارج کردن دی‌اکسید‌کربن از ریه‌ها کار می‌کند. این امکان را می‌دهد تا یک بیمار که در تنفس مشکل دارد، مقدار مناسب اکسیژن را دریافت کند. همچنین به بدن بیمار کمک می‌کند تا بهبود یابد‌، زیرا انرژی اضافی زحمت تنفس را از بین می‌برد.

نحوه کار ونتیلاتور

یک دستگاه تهویه هوا از طریق لوله تنفس هوا را به داخل مجاری هوایی وارد می‌کند. یکی از انتهای لوله در مجرای تنفسی بیمار قرار دارد و انتهای دیگر به دستگاه تهویه وصل می شود. لوله تنفس با وارد کردن هوا و اکسیژن موجود از ونتیلاتور به داخل ریه‌ها به عنوان راه هوایی عمل می‌کند. بسته به وضعیت پزشکی بیمار، آن‌ها ممکن است به جای لوله‌های تنفسی از ماسک تنفسی استفاده کنند.

در حالی که در ونتیلاتور هستید چه انتظاری دارید؟

آنچه انتظار دارید بستگی به شدت بیماری بیمار دارد. به عنوان مثال، برخی افراد می‌توانند فعالیت‌های عادی مانند خواندن یا تماشای تلویزیون را از سر بگیرند، در حالی که برخی دیگر برای جلوگیری از خارج شدن لوله‌های تنفسی خود باید مهار شوند. بیماران یا مراقبان نیز باید یاد بگیرند که چگونه باید مکش هوا را انجام داد تا جلوی انسداد مجاری را نگیرد.

ونتیلاتورها معمولاً دردی ایجاد نمی‌کنند. لوله تنفسی در مجاری هوایی بیمار ممکن است ناراحتی ایجاد کند. یکی از نقاط منفی در مورد بودن در ونتیلاتور این است که بیمار قادر به صحبت کردن و غذا خوردن نیست. به جای غذا، تیم مراقبت‌های بهداشتی ممکن است مواد مغذی را از طریق لوله‌ای که داخل رگ قرار داده شده باشد، به بیمار برسانند. اگر بیمار برای مدت طولانی در ونتیلاتور باشد، احتمالاً از طریق مجرای بینی یا معده غذا تغذیه می‌شود. ونتیلاتور فعالیت بیمار را به شدت محدود کرده و حرکت آنها را محدود می‌کند. ممکن است آن‌ها بتوانند در رختخواب یا صندلی بنشینند، اما معمولاً نمی‌توانند زیاد حرکت کنند.
ونتیلاتور

یک مزیت با این وضعیت این است که یک دستگاه تهویه کننده هیچ‌گونه درد برای بیمار ایجاد نمی‌کند. با این حال، یک دوره انتقال وجود دارد که هنگامی که بیمار بهبود یافته و از دستگاه باید جدا شود، بر اثر عادت به دستگاه، ممکن است ناراحتی را تجربه کند. پس از بهبود وضعیت بیمار، معمولاً یک دوره "رفع عادت به دستگاه" وجود دارد تا فرد قبل از برداشتن ونتیلاتور، خود را به تنفس عادی عادت دهد.

این دستگاه حالت‌های متفاوتی دارد که امکان استفاده برای بیماران مختلف را می‌دهد. این مودها شامل:

نوع دیگر از ونتیلاتور، ونتیلاتور فشار منفی است. در این نوع از ونتیلاتورها، فشار منفی به قفسۀ سینۀ بیمار اعمال می‌شود، در نتیجه جهت حفظ تعادل سیستم، ریه‌ها پر از هوا می‌شوند؛ سپس فشار دستگاه به حالت عادی بازگشته و ریه‌ها هم مقداری از هوا را به بیرون می‌دهند. از انواع این ونتیلاتورها می‌توان به انواع محفظه‌ای، گهواره‌ای، سینه‌ای و کمربند شکمی اشاره کرد.

گرد آوری: یاسمن سبحانی


نظر شما در مورد مقاله :ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی
ربات داوینچی
هوش مصنوعی
EMG
MRI
سلول های بنیادی
فرصت های شغلی مهندسی پزشکی